Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Skip Navigation LinksCommander Operations Group

Commander Operations Group
LT COL (U) HAJI HASZAHAIDI BIN HAJI AHMAD DAUD PSB, QHI, psc(j)


Lt Col (U) Haji Haszahaidi bin Haji Ahmad Daud was born on 25th March 1972. He finished his A Level in 1993 and then enlisted in the Royal Brunei Armed Forces on 24th May 1994. He completed Recruit/Basic Military Training at Penanjong Camp on 11th November 1994 and then continued his Initial Officer Training Course (IOTC) on the 9th February 1995 at the Royal Air Force College, Cranwell, United Kingdom for six months. He was commissioned as 2nd Lieutenant on 28 July 1995 and promoted to the rank of Lieutenant on 11th November 1996. After he completed his IOTC, he was posted to No. 3 Squadron / Basic Flying Training School for Basic Flying Training. He graduated and received his flying wing on 27th March 1998.

Upon receiving his wing, Lt Col (U) Haji Haszahaidi was posted to No 2 Squadron, Operation Wing, Royal Brunei Air Force as a Bolkow BO105 Helicopter pilot. He was sent to Sembawang Air Base in Singapore for Helicopter Instructor Course (HIC) and graduated as Instructor on 26th April 2003. Upon the completion of his HIC, he was posted back to No 2 Squadron as a flying instructor. In the same months he was appointed as Flight Commander Training until 30th September 2006. In the middle of his tour as a Flying Instructor, he was promoted to Major Rank on 17 February 2006 and appointed as an Squadron Commander of No 2 Squadron on 1st October 2006. On 1st April 2009 he was posted back to No 3 Squadron as an Officer Commanding until 13th January 2010. On 14th January 2010 he was sent to Australia to attend Australian Command Staff College (ACSC) and graduated on 12 December 2010.
 
Upon completing his ACSC, Lt Col (U) Haji Haszahaidi posted straight to Joint Force Head Quarters as Staff Officer Grade II Joint Air Operation (SO2 J3A). On 1st September 2012 he was then promoted to Staff Officer Grade I Joint Air Operation (SO1 J3A) until 6th January 2013. Lt Col (U) Haji Haszahaidi was posted back to Royal Brunei Air Force on the 7th January 2013 as Commanding Officer of Training Wing where he was then promoted to Lieutenant Colonel rank in the next month, 22nd February 2013.

Along his career, Lt Col (U) Hj Haszahaidi has attended several courses. He attended Aviation Medicine Course in 1996 in Singapore. He also attended Helicopter Underwater Escape Training Course (HUET) in 1997 and 1999. Apart from HUET, he also finished his Unit Security Officer Course in 1999. 1n the year 2000, he was sent to 2 courses, Methods of Instruction Course and Essay Writing Course. Then following that was RBAF BO 105 Rocket System Course in 2002. Occupational Health and Safety Course, Nebosh International General Certificate Course and Occupational Safety and Health Course was all attended in the year 2005. In 2006, Lt Col (U) Hj Haszahaidi attended both Combined Sea Survival and HUET including EBS course and Aviation Physiology Training Course. He also attended Safety Course in Malaysia the next year. Fallowing that year, in 2008 he attended another course which is RBAF Summary Dealing Course. 3 courses was completed in 2009, which is Managing Safely Institution Course, Process Management Course and OHSMS Auditor Course. Upon completing his Staff College Course in 2010, Lt Col (U) Hj Haszahaidi also graduated in Diploma of Strategic. He then finished his IMO Level 3 OSR Training Course in 2011.

Lt Col (U) Haji Haszahaidi is married to Hajah Rosnah binti Haji Matamit on 31st July 1997. They have 15 years old daughter, 12 years old son and a year old baby daughter. His wife is an Education Officer holding the post of Head of Department of Science subject. Her background is Bachelor in Science and currently working at Sekolah Menegah Lambak Kiri.